Polityka monetarna EBC wywierana na dwa silne przeciwstawne siły gospodarcze | Forexlive

Opublikowany przez Andrzej Nowak o May 29, 2022 Zobacz wszystkie posty autorów

Koniec zakupów aktywów może nastąpić w dowolnym momencie w trzecim kwartale. Brokerzy Windsor W środę, 20/04/2022 | 11:02 GMT-0 20/04/2022 | 11:02 GMT-0 0 Windsor Brokers Europejski bank centralny utrzymywał niezmienione stopy procentowe, jak się spodziewano i utknął w decyzji o zakończeniu programu bodźców w trzecim kwartale tego roku, ale nie podali żadnych dalszych szczegółów, które rozczarowały się rozczarowane Rynki, jak wielu spodziewało się jastrzębia reakcji w świetle rosnącej inflacji, która skłoniła szereg głównych banków centralnych do rozpoczęcia zaostrzenia polityk.

Prezydent EBC Christine Lagarde wskazał na rosnącą niepewność na wojnie na Ukrainie, jako główną przeszkodę, ale powiedział, że bank centralny utrzyma opcjonalność, stopniowość i elastyczność w prowadzeniu polityki pieniężnej.

Koniec zakupów aktywów może nastąpić w dowolnym momencie w trzecim kwartale, ale bez żadnych dalszych informacji O czasach, a także nie ma ram czasowych, kiedy bank centralny zacznie podnosić stawki, dodając, że podwyżka stawki może nastąpić tygodnie, a nawet miesiące po zakończeniu bodźca i po dotarciu do EBC.

Nieoczekiwanie gołębi postawa sugeruje, że Europejski Bank Centralny odbiega od wszystkich głównych rówieśników, ponieważ Rezerwa Federalna USA i Bank Anglii już zaczęły napinać swoje zasady po prawie trzech lat Więcej wędrówek w ciągu najbliższych dwóch lat.

Najnowsze działania w zakresie zwiększenia kosztów pożyczania były widoczne z banków centralnych w Nowej Zelandii, Kanadzie i Korei Południowej.

Decydenci zostali podzieleni, ponieważ jastrzębie, w tym gubernatorzy Niemiec, Austrii, Holandii i Belgii, uzasadniono podwyżki stóp, argumentując, że inflacja może rosnąć, a gospodarstwa domowe i gospodarki ogólnie były już silnie dotknięte przez rosnące ceny energii, wyczerpując oszczędności gospodarstw domowych i rosnąca niepewność.

Z drugiej strony gołębie poparły decyzję o przekonaniu, że większość inflacji jest wynikiem zewnętrznego szoku zaopatrzenia, dlatego presja cenowa z czasem zniknie.

Lagarde poparł decyzję Banku Centralnego o utrzymaniu, przez sytuację na Ukrainie, ponieważ wszystkie 19 ekonomii strefy euro są mocno narażone na konflikt, który jeszcze bardziej uszkadza zaufanie i zwiększa zakłócenia podaży, które rozpoczęły się podczas pandemii Coronawirus.

Członkowie bloku są również zdecydowanie zaniepokojeni odwrotnym wpływem sankcji nałożonych na Rosję, ponieważ najnowszy plan dodania rosyjskiej ropy i gazu ziemnego do listy zakazanych pozycji importowanych z Rosji, ponieważ blok dotychczas nie ma jedności w tej sprawie , z silnymi dysonansowymi tonami pochodzącymi z Niemiec, największej gospodarki UE, Węgier i Słowacji.

Jeśli wszyscy członkowie zgadzają się na nakładanie sankcji na energię Z Rosji, która dodatkowo podważyłaby i tak kruchą gospodarkę bloku, nie odzyskał z pandemii i wysłał większość krajów Unii do recesji, scenariusz, którego wszyscy chcą uniknąć.

Lagarde podkreślił, że rozwój gospodarki UE będzie silnie zależny od tego, w jaki sposób konflikt ewoluuje, co powoduje długotrwałą politykę banku centralnego “Sieć i czekać”, która nadal szkodzi zaufaniu i przyciemnia perspektyw pod koniec roku.

EBC stoi obecnie w obliczu dwóch przeciwnych sił ekonomicznych jako niedawny wzrost inflacji, który wzrósł do rekordowego poziomu o 7,5%, zderza się z zakupami banku centralnego w wysokości prawie 5 bilionów długów publicznych i prywatnych w ciągu ostatnich kilku lat. Odrodzenie inflacja, która była uparta niska od 2015 r. Do niedawna.

Kontynuacja pompowania pieniędzy do gospodarki, chociaż EBC zasygnalizował, że się skończy Zakupy w trzecim kwartale będą nadal podsycać inflację, która jest już na wysokim poziomie historycznym i zagraża dalszego podważenia wzrostu gospodarczego, który popchnąłby gospodarkę bloku do recesji.

Z drugiej strony europejski bank centralny obawia się, że podnoszenie stóp procentowych w sytuacji, gdy gospodarka nie wyzdrowiała z silnego skurczu podczas pandemii z powodu Covid, może spowodować negatywny efekt.

Ogólnie rzecz biorąc, UE znajduje się w trudnej sytuacji, ponieważ pięć najlepszych niemieckich agencji gospodarczych gwałtownie obniżyło swoje prognozy dotyczące wzrostu PKB największej gospodarki bloku, który ma odzwierciedlać gospodarkę całej Unii, z dramatycznym ostrzeżeniem, że gospodarka spadnie do recesji jako UE sankcjonuje się, nakładając sankcje na rosyjską energię.