Import i eksport Chin spadł bardziej niż oczekiwano

Opublikowany przez Andrzej Nowak o October 19, 2019 Zobacz wszystkie posty autorów

Dane dotyczące importu i eksportu w Chinach za wrzesień były gorsze niż oczekiwano. W przeliczeniu na dolary amerykańskie eksport Chin spadł we wrześniu o 3,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym, podczas gdy import spadł o 8,5% w tym samym okresie, według Reuters.

Ekonomiści ankietowani przez Reutera spodziewali się, że chiński eksport wyrażony w dolarach amerykańskich spadnie o 3%, a import spadnie we wrześniu o 5,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Według sondażu Reuters ogólna nadwyżka handlowa kraju w ostatnim miesiącu wyniosła 33,3 miliarda dolarów.

W sierpniu chiński eksport w dolarach amerykańskich niespodziewanie spadł o 1% rok do roku – największy spadek od czerwca – w związku z gwałtownym spowolnieniem dostaw do USA. Tymczasem chiński przywóz spadł o 5,6% w tym samym okresie. Według chińskich danych celnych przyniosło to nadwyżkę handlową do 34,83 ​​mld USD. W ujęciu juana eksport Chin był we wrześniu o 0,7% niższy niż rok temu, podczas gdy import spadł o 6,2% w tym samym okresie, według Reuters.

Spowolnienie gospodarcze w Chinach

Martin Lynge Rasmussen, ekonomista z Chin w firmie doradczej Capital Economics, powiedział, że eksport z drugiej co do wielkości gospodarki świata będzie wymagał czasu, aby się ożywić. „Zawarta w piątek niewielka umowa handlowa między USA a Chinami nie zmienia znacząco perspektyw” – napisał w notatce… „Patrząc w przyszłość, eksport będzie w najbliższych kwartałach nadal ograniczony” – dodał. „Tymczasem wzrost importu gwałtownie zwolnił w ostatnich kwartałach i wygląda teraz niezwykle słabo w stosunku do wzrostu gospodarczego. Częściowe odbicie głównego wzrostu importu jest zatem prawdopodobne w najbliższym czasie. ”

Chińska gospodarka – druga co do wielkości na świecie – rośnie wolniej w czasie przedłużającej się bitwy handlowej między Pekinem a Waszyngtonem. Urzędnicy z obu krajów spotkali się w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie w celu omówienia handlu, a prezydent Donald Trump powiedział, że USA doszły do ​​„bardzo znaczącej umowy w pierwszej fazie” z Chinami. Trump powiedział, że umowa obejmie zakup przez Chiny amerykańskich produktów rolnych o wartości od 40 do 50 miliardów dolarów, a także rozwiąże obawy, takie jak kradzież własności intelektualnej i manipulowanie walutami. Waszyngton zawiesił także podwyższenie taryf na chińskie towary planowane na ten tydzień. Rzecznik chińskich urzędów celnych powiedział, że tarcia handlowe tego kraju z USA wpłynęły na jego działalność eksportową i importową, poinformował w poniedziałek Reuters.