Gospodarka USA: spowolnienie gospodarcze będzie jeszcze gorsze

Opublikowany przez Andrzej Nowak o October 18, 2019 Zobacz wszystkie posty autorów

StockMarketNews Today – gospodarka USA zaczęła w tym miesiącu ciężki start, a różne dane wskazują na spowolnienie. Teraz ekonomiści twierdzą, że ten trend się pogorszy.

National Association for Business Economics powiedział w ankiecie opublikowanej w poniedziałek, że wzrost PKB w USA w przyszłym roku spadnie poniżej 2% po raz pierwszy od 2016 r. W poprzedniej ankiecie, oczekiwane porozumienie na następny rok wyniosło 2,1% – teraz spadło do 1,8%. Chociaż 54 ankietowanych ekonomistów nie spodziewa się jeszcze recesji, niska prognoza jest najnowszym przykładem, że spowolnienie nie jest już tylko oczekiwaniem. Jest już tutaj i prawdopodobnie pozostanie.

W ubiegłym tygodniu raport Instytutu Zarządzania Dostawami stwierdził, że sektor produkcyjny zawarł kontrakt na drugi z rzędu miesiąc we wrześniu. Jeden indeks mierzył miesięczny wzrost w branży na najniższym poziomie od czerwca 2009 r. Również sektor usług niespodziewanie zwolnił. Mieszany raport o zatrudnieniu w piątek sprawił, że inwestorzy zastanawiają się, czy Rezerwa Federalna ponownie podejmie działania w celu stymulowania wzrostu w tym miesiącu.

Jednak z perspektywy ekonomii nie jest w złym stanie.

Na przykład we wrześniu dodano mniej miejsc pracy, niż oczekiwano, ale Ameryka jest prawie w pełni zatrudniona. Sensownym jest spowolnienie wzrostu zatrudnienia: przy stopie bezrobocia wynoszącej 3,5%, najniższej od grudnia 1969 r., Nie ma wystarczającej liczby osób, aby obsadzić wolne stanowiska.

Gospodarka jest nadal „w dobrym miejscu”, powiedział w piątek prezes Fed Jerome Powell. To z pewnością jest. Jest to najdłuższa odnotowana ekspansja amerykańskiej gospodarki i wciąż trwa – tylko w wolniejszym tempie.